Liigu sisu juurde

10.09.2021 Toimusid järjekordsed jaotusvõrgu elektrikute kutsevõistlused

Neljapäeval, 9. septembril toimusid Elektrilevi õppeväljakul (Kivikülvi 11, Tallinn) jaotusvõrgu elektrikute kutsevõistlused. Esikolmikus käis tihe rebimine ning pinget jätkus võistluse viimaste minutiteni. Esimese koha saavutas E-Service AS-i võistkond 398 punktiga. Teise koha napsas omale Connecto Eesti AS 392 punktiga ja kolmanda koha sai LEONHARD WEISS OÜ 378 punktiga.

Kutsevõistluste tehnilise toe Kalev Kaldaru sõnul olid sel aastal võrreldes varasematega kaks uut etappi: „Isoleeritud juhtme jätkamine ja montaaž masti ning KP/MP (keskpinge, madalpinge) alajaama 0,4 kV jaotusseadme 0,4 kV kaabliühenduste korrastamine. Esmaabi etappi eraldi polnud, vaid olid kontrollküsimused teadmiste kontrolli hulgas. Seekord oli ka tavapärasemast rohkem võistkondi registreerunud – kokku kaheksa. Võistlema nendest jäi seitse, sest üks oli osalise trauma tõttu sunnitud võistlusest loobuma,“ räägib Kalev. Päeva juht oli Jüri Micfeldt (EETEL-Ekspert), kes pidas ka punktiarvestust. Peakohtunikuks oli Andres Tõnissaar Enefit Connectist ja peakohtuniku abi Krister Peetmaa EETEL-st.

I etapp: Elektripaigaldiste käidu ohutusjuhend, üldise tööohutuse ja esmaabi teadmiste kontroll (test arvutis)
Töö juhtija ja töörühma liikme ülesandeks oli vastata 40 testiküsimusele.
Etapi kohtunikud: Kirill Dorovatovski ja Aleksandra Armas (EC, tööohutus)
Etapi parimad: E-Service AS ja Connecto Eesti AS
 
II etapp: Voolutrafodega mõõtesüsteemi kontroll
Ülesanne oli teostada mõõtesüsteemi visuaalne ülevaatus. Tööülesande alusel kontrollida mõõteriistaga mõõtesüsteemi (fikseerida kontrollandmed, vektordiagramm), arvutada veaprotsent, dokumentide täitmine. Skeemivea tuvastamine ja kõrvaldamine. Tööülesande täitmine, plommide paigaldus, töö lõpetamine.
Etapi kohtunikud: Mihhail Mostovštšikov ja Rainer Drenkhan (EC, mõõtevarad)
Etapi parimad: E-Service AS ja Clougrupp OÜ
 
III etapp: Madalpinge õhuliini mastis välisvalgusti vahetus
Ülesanne oli vahetada 0,4 kV õhuliinimastis olev tänavavalgustuse valgusti ja selle ühendusjuhtmed. Kaasnesid tegevused: töökoha ettevalmistus, sooritusloa ja töö alustamise loa vormistamine tööteatel, valgusti vahetus koos ühendustega. Töö lõpetamine ja vormistamine, töökoha koristus.
Etapi kohtunikud: Rein Vingal (EC, tööohutus) ja Erki Varandi (EC, valgustusteenused)
Etapi parim: E-Service AS

IV etapp: Madalpinge kaabli ettevalmistus ja ühendamine KP/MP alajaama jaotusseadmesse
Ülesanne oli vahetada komplektalajaamas madalpinge Fx kaabel koos jadavinnaklüliti klemmide vahetusega. Kaasnesid tegevused: töökoha ettevalmistus, sooritusloa ja töö alustamise loa vormistamine tööteatel, madalpinge kaabli paigaldamine torusse(kõrisse, kaabli otsamuhvi montaaž, jadavinnaklüliti klemmide vahetus, kaabli ühendamine jadavinnaku klemmidele. Töö lõpetamine ja vormistamine, töökoha koristus.
Etapi kohtunikud: Aivar Leppind (EC, tööohutus) ja Jevgeni Žulin (EC, nõuetekohasuse tööd)
Etapi parim: Empower AS
 
V etapp: Puitmasti toestamine ja isolaatorite vahetus 10 kV mastis
Ülesanne oli halvas seisukorras õhtuliini kandemastis vahetada 1(2) isolaator, juhtme kinnitamiseks isolaatorile kasutada sidumistraati. Kaasnesid tegevused: masti toestamine, töökoha ettevalmistus, sooritusloa ja töö alustamise loa vormistamine tööteatel, isolaatori vahetus kandetraaversil. Töö lõpetamine ja vormistamine, töökoha koristus.
Etapi kohtunikud: Tarmo Rist (EC, nõuetekohasuse tööd) ja Randy Orel (EC, tööohutus)
Etapi parimad: E-Service AS ja Leonhard Weiss OÜ

VI etapp: Isoleeritud juhtme jätkamine ja montaaž masti
Ülesanne oli isoleeritud juhtme jätkamine visangus jätkuhülsiga ja montaaž kande ja lõpumasti (töö toimus maapinnal madalates mastides). Kaasnesid tegevused: töörühma juhendamine, töökoha koristus.
Etapi kohtunikud: Viljar Varimaa (EC, valgustusteenused) ja Urmas Veeroja (EC, nõuetekohasuse tööd)
Etapi parim: Connecto Eesti AS
 
VII etapp: KP/MP alajaama 0,4 kV jaotusseadme 0,4 kV kaabliühenduste korrastamine
Ülesanne oli korrastada KP/MP alajaama 0,4 kV jaotusseadme kolm madalpinge kaabliühendust. Kaasnesid tegevused: töökoha ettevalmistus, sooritusloa ja töö alustamise loa vormistamine tööteatel, jadavinnaklüliti kontaktühenduste korrastus, klemmide vahetus, kaabli ühenduste korrastamine ja uus ühendus jadavinnaku klemmidele, kontaktühenduste protokolli vormistamine. Töö lõpetamine ja vormistamine, töökoha koristus. Etapi eriauhind Harju Elekter Elektrotehnika AS-ilt.
Etapi kohtunikud: Ago Niidumaa (EC, kvaliteet ja järelevalve) ja Mari Neissaar (EC, kvaliteet ja järelevalve)
Etapi parim: Leonhard Weiss OÜ
 
Kõikidel praktilise töö etappidel kontrolliti töökoha varustatust töö- ja kaitsevahenditega. Puudulike kaitsevahendite puhul ei alustatud tööd enne puuduste kõrvaldamist.
 
Järgmise aastani!