Liigu sisu juurde

13.04.2012. Energia Avastuskeskus kujuneb ainulaadseks teaduskeskuseks

Energia Avastuskeskus kujuneb ainulaadseks teaduskeskuseks
13.04.2012  
 
Energia Avastuskeskus (EAK) saab vastavalt valitsuse eilsele otsusele arendus- ja renoveerimistöödeks Euroopa Regionaalarengu Fondis 3,2 miljoni eurot toetust. Arendusprojekti omafinantseeringu osa katab Eesti Energia, kes on üks avastuskeskuse asutajatest. 
 
Avastuskeskuse nõukogu esimees Margus Rink sõnab, et uuendustööd aitavad luua nii Eestis kui kogu maailmas ainulaadse teaduskeskuse. „Oleme juba täna Eesti ja Põhjamaade ainuke energia- ja reaalainete teemale keskenduv teaduskeskus. Õppekavast lähtuvad interaktiivsed teadusõppe ekspositsioonid ja programmid loovad avastuskeskuse teadurid koha peal. Kuna keskus tegutseb ajaloolise väärtusega sajaaastases originaalsisuga elektrijaamas, on Energia Avastuskeskuse näol tegemist väga mitmekülgse atraktsiooniga,“ räägib Margus Rink.
 
Energia Avastuskeskuse juht Kerttu Saks selgitab, et uuenev keskus saab juurde mitmeid põnevaid ekspositsioone. „Näiteks meie peasaali keskseks atraktsiooniks saab elektri saamise ajaluoo tutvustus alates 16. sajandi esimestest elektrikatsetustest kuni tuumaenergiani välja. Suurimaks magnetiks saab nn välgu saar, kuhu koondame kõik elektrit nähtavaks tegevad eksponaadid. Kuna lähim selline näitus asub USAs Cleveland`is, on Energia Avastuskeskusesse põhjust tulla ka välisturistidel,“ räägib Saks.
 
Energia Avastuskeskuse olulisteks koostööpartneriteks on Eesti koolid. „Jätkame kindlasti ka senise suunaga ehk klassikaliste füüsika ekspositsioonidega, millega oleme partneriks Eesti koolidele. Uues majas avame ka täissisustusega füüsikalabori, kus saab korraga tegutseda kuni kaks klassi õpilasi,“ tutvustab avastuskeskuse juht plaane.
Arendusprojektiga restaureeritakse miljööväärtuslik 1913 aastast pärit Tallinna vana elektrijaama hoone, sh kuni 30 aastat tühjalt seisnud ruumid ja selle originaalsisustus. Täienevad ka eksponaadid ja programmid, mida arendavad avastuskeskuse teadurid. Energia Avastuskeskuse uuendustööd valmivad 2013 aasta lõpuks. Projekti kogumaksumus on 3,7 miljonit eurot.
 

Avastuskeskuse näitused ootavad külastajaid

Enne avastuskeskus uuendustöödeks sulgemist juuni kuus saab keskuses külastada mitmeid näituseid. Sel nädalavahetusel tähistab avastuskeskus kosmoselendur Gagarini päeva. Sel puhul teeb teadur Aare Baumer kell 13.00-15.00 eesti ja vene keeles virtuaalses planetaariumis külastajatele kosmoseprogrammi. Avatud on ka kõik keskuse interaktiivsed näitused
 
Energia avastuskeskus pakub interaktiivset teadusõpet nii lastele kui täiskasvanud teadushuvilistele, selgitades nii elektri- kui energia teemasid. Keskus tegutseb Tallinnas aadressil Põhja pst 29.
 
Vaata rohkem infot Energia Avastuskeskuse koduleheküljelt http://energiakeskus.ee/