13.05.2016 Jägala jõkke lasti 5000 noort lõhemaimu
Eelmine nädalal toimus Linnamäe hüdroelektrijaama juures juba 13. korda lõhe noorjärkude asustamine Jägala jõkke. Ka tänavu jätkati igakevadist traditsiooni, et Linnamäe tammi juures asustatakse jõkke lõhe noorjärke, mis aitab sealset lõhepopulatsiooni säilitada.
Eesti Energia on lõhemaime jõkke lasknud kümmekond aastat, kokku on noorlõhelisi Jägala jões uue kodu leidnud u 80 000 ja see aasta lasti jõkke 5061 noort lõhemaimu. Loodusele häirimise kompenseerimiseks lastakse igal aastal Linnamäe hüdroelektrijaama tammi juurest pärivoolu jõkke üle 5000 noore lõhe. Keskkonnaministeeriumi kalavarude osakonna juhataja Kaire Märtin nentis, et lõhe noorjärkude asustamine Jägala jõkke aitab kindlasti kaasa populatsiooni säilimisele.
Noorjärgud, mis eelmisel nädalal Jägalas jõkke asustati, kohanevad paari nädalaga uue olukorraga ning liiguvad siis mere poole. Teada saamiseks, et kuhu ja millal kalad liiguvad, on kümnendik neist märgistatud ning see annab informatsiooni kalateadlastele nende uurimustöödes.
Noorlõhed lähevad merre toitu otsima, elades algul rannikuvees, madalamas piirkonnas. Kui lõhe on juba piisavalt suur, et kala süüa, liigub ta sügavamale. Tagasi kodujõkke tulevad isased 1-2, emased 2-3 aasta pärast. Samas on kurb fakt, et peale röövlindude ja -kalade hävitavad noori lõhesid ka röövpüüdjad. Kuigi selline kala on selgelt alamõõduline ning palju sellega peale pole hakata, ei ütle röövpüüdjad millestki ära.
Refereeritud tekst, Marko Tooming, Harju Elu