Liigu sisu juurde

14.08.2020 Virtuaaltuur Iru elektrijaama

Ringmajandus on meile strateegiliselt oluliseks suunaks – Iru elektrijaamas toodetakse segaolmejäätmetest energiat. Loodud on põneva tuur, et saaksime endale sobival ajal ja kohas jätkusuutliku energiatootmise telgitagustesse piiluda.

SUUNDU TUURILE »

Kui jäätmetekke vältimine ei ole võimalik, tuleks esmalt proovida jäätmeid korduv kasutada või võtta taas ringlusse materjali või toormena. Mõlemal juhul on oluliseks eelduseks jäätmete liigiti kogumine, mida propageerib ka Iru jaam. Jäätmete kasutamine energia tootmiseks tuleb pärast eelnevalt nimetatud võimaluste ammendumist. Ka see on ringmajanduse üks oluline lüli.

Soojust ja elektrit toodetakse segaolmejäätmetest, mis töödeldakse elektriks ja soojuseks Tallinna linna piiril asuvas Iru elektrijaamas. Sealne jäätmepõletusjaam on keskkonnaprojekt. Pärast ploki valmimist 2013. aastal on Eestis praktiliselt lõppenud prügi ladestamine prügilatesse ning toodame nüüd prügist energiat.

Kas teadsid, et:

– Iru elektrijaam võtab vastu keskmiselt 80 prügiautot päevas ja kuni 260 000 tonni segaolmejäätmeid aastas.

– Jäätmepõletusploki maksumusest tervelt kolmandiku moodustasid puhastusseadmed, mis tagavad, et keskkonda ei jõuaks üle lubatud määra keemilisi ühendeid.

– Iru jäätmepõletusploki mõju keskkonnale on väiksem kui paarikümnel eramajal või Narva maanteel sõitvatel veoautodel.

Lisaks nendele faktidele on tuuril veel rohkelt paeluvat avastamist.

Mine virtuaaltuurile!