Liigu sisu juurde

19.11.2019 President Kaljulaid: Venemaa nn musta elektri import kujutab endast elektrituru moonutuse allikat

President Kersti Kaljulaid kohtus pärastlõunal Euroopa Komisjoni järgmise presidendi Ursula von der Leyeni ning Euroopa Ülemkogu järgmise eesistuja Charles Micheliga. Arutelu von der Leyeniga keskendus ühe teemana kliimaküsimustele, aga ka julgeolekuküsimustele. 
 
„Kliimaneutraalse majanduse poole liikumisel on oluline reguleerida ka kolmandatest riikidest Euroopa Liitu tuleva energia maksustamine, et vältida nn „musta“ energia ebaausat konkurentsieelist. Mis puudutab järgmist eelarveperioodi, siis oluline on seada sihid ambitsioonikalt ja rõhutades strateegilisi eesmärke, mitte lihtsalt eelmist eelarvet üle võttes natuke kohendada,“ sõnas president Kaljulaid pärast kohtumist.
 
Venemaa päritolu elekter on Euroopa Liidus asuvatele elektritootjatele regioonis suureks probleemiks seetõttu, et Venemaa elektritootjad ei pea maksma CO2 kvoodi eest. Seetõttu on nende toodangu omahind Euroopa Liidu turule sisenedes oluliselt madalam kui Euroopa Liidus olevatel elektritootjatel ning tagajärjeks on ebaaus konkurents elektriturul. Samuti ei aita Venemaalt pärit CO2 maksuvaba elekter kaasa ka CO2 maksu eesmärgi saavutamisele, milleks on taastuvenergiale konkurentsieelise andmine. 
 
Eesti Elektritööstuse Liit leiab, et Venemaa ja kolmandate riikide päritoluga elektri import Euroopa Liidu riikidesse kujutab endast Balti elektrituru moonutuse allikat, mis vähendab ebaausalt kohalike tootjate konkurentsivõimet ning suurendab uute tootmisvõimsuste arendamisega seonduvaid riske ja kulusid. Vähendamaks ja elimineerimaks selle moonutuse mõju tuleks elektri impordile kolmandatest riikidest kehtestada CO2 põhine imporditariif või hakata impordi mahtu piirama, millega taastatakse aus konkurents elektriturul. Sellise president Kaljulaidi ettepanekuga ühineb ka Eesti Elektritööstuse Liit.