Liigu sisu juurde

21.02.2019 Kaevanduses asus tööle robot

Selle nädala alguses liitus Eesti Energia Estonia kaevanduse meeskonnaga robot ehk mehitamata roomiksõiduk Multiscope, mille abil tehakse maa-alustes inimese jaoks suletud ja raskesti ligipääsetavates kohtades uuringu tarbeks 3D-mõõdistustöid.

Uuringu eesmärk on kontrollida tervikute seisukorda kamberplokis, kus kaevandamine lõppes kümme aastat tagasi. Kuna pärast kaevandamise lõppu eemaldatakse lae ülevalhoidmiseks mõeldud ankurtoestik, siis inimesed enam sinna alasse siseneda ei tohi. Uuring viiakse läbi koostöös Inseneribürooga Steiger ja robootikaettevõttega Milrem Robotics.

Suletud kamberploki tingimusi uuritakse selliselt esmakordselt. Multiscope on varustatud 3D-skänneritega, mis kaardistavad kamberploki kolmemõõtmeliselt üles ning IP-kaamerad, mis salvestavad kamberploki tingimused pildis. Pärast sensoritelt saadud suuremahuliste andmete töötlemist saadakse kamberplokist visuaalne 3D-pilt, mis näitab ära tugitervikute tegelikud mõõtmed. See on omakorda oluline sisend tugitervikute kandevõime analüüsimiseks.

Energeetika sektoris kasutatakse nutikaid ja innovaatilisi lahendusi igapäevaselt, et tootmine oleks efektiivsem, avaldaks keskkonnale minimaalselt mõju ning aitaks vältida tööohutusega seotud riske. Mehitamata sõiduk on hea lahendus uuringute läbiviimiseks kohas, kus inimese viibimine ei pruugi olla ohutu või lausa keelatud.