Liigu sisu juurde

Elering: riik ei soovi ennast Venemaa elektrisüsteemist enne 2026 aastat lahti ühendada

Eleringi juht Taavi Veskimägi väidab, et riik ei soovi enne planeeritud tähtaega ehk 2026. aastat end Venemaa elektrisüsteemist lahti ühendada.
Aastaid varem kokkulepitud plaani järgi peaks Eesti koos teiste Baltimaadega ennast Kesk-Euroopa elektrisüsteemiga sünkroniseerima 2026. aastaks ning ettearvamatu poliitiline olukord hetkel tähtaega ettepoole ei too. Tänases olukorras töötatakse planeeritud tähtajas ning ei nähta vajadust Eesti ja Balti riikide poolt ise protsessi kiirendada.
 
Venemaa elektrisüsteemiga ühenduses olemist on viimased 10 aastat nähtud riskina ja sellest eraldamiseks on tehtud eeltööd. See aga ei tähenda, et riigil oleks plaan varem ennast Venemaast lahti ühendada. Peamine põhjus olevat Eleringi arvates rahas: päevapealt desünkroniseerimine tähendaks elektrisüsteemis vajaliku inertsi hoidmiseks erakorralisi lahendusi. Venemaa ja Valgevene süsteemioperaatorid aitavad hetkel hoida Baltimaade elektrisüsteemis vajalikku sagedust. 
 
Kui Eesti peaks hetkel sünkroontöösse minema Kesk-Euroopaga, siis ei ole Eesti süsteemioperaatoril Eleringil veel sünkroonkompensaatorid valmis ja tuleks kasutada erakorralisi lahendusi, mis tähendavad täiendavat kulu, mida Elering ei taha ühiskonnale teha ja seetõttu täna erakorraliselt sünkroonühendust Kesk-Euroopaga ei vaadata ja töötatakse Venemaaga edasi nii kaua, kui see vähegi võimalik on.
 
Täiendava kulu all pidas Veskimägi silmas seda, et seni, kuni vajalikud sünkroonkompensaatorid pole valmis, tuleb elektrisüsteemis iseseisvalt pinge hoidmiseks kasutada Narva elektrijaamu.
 
Venemaa elektri osa on Eleringi arvates marginaalne
 
Venemaa katkestas ööl vastu laupäeva elektritarned Soome, teatas Soome elektrisüsteemihaldur Fingrid. Veskimägi sõnul pole selle Baltikumi varustuskindluse jaoks mitte mingisugust mõju, mõnevõrra võib see mõjutada Soome varustuskindlust. Kokkuvõttes ei mõjuta Vene elektri kadumine Soomest meie piirkonna pakkumise ja nõudluse tasakaalu ning seega ei tohiks ka mõju hinnale olla suur.